Havraspár

Havraspár je kolejí rozumných a inteligentních, občas až výstředních studentů. Jsou pro něj typické dvě barvy, a to modrá bronzová (někdy chybně používána stříbrná). Modrá je barvou intelektu, bronzová značí představivost. Může se zdát, že symbolem koleje je havran, ovšem není tomu tak. Tím pravým symbolem je orel, vznáší se v místech, kam jiní nevystoupají.

Společenská místnost Havraspáru se skrývá v západní věži hradu. Vchod do ní střeží klepadlo v podobě orla. Student, který se bude chtít do místnosti dostat, musí klepadlem zaklepat. Klepadlo poté položí nějakou otázku, na kterou je nutné odpovědět. Pokud student odpoví moudře, dostane se dovnitř. Jestliže však ale odpoví špatně, musí čekat na někoho, kdo odpoví lépe. Otázky se obměňují. Místnost je vzdušná a prostorná. Z oken je krásný výhled na pozemky hradu.

Zakladatelkou koleje je mocná čarodějka Rowena z Havraspáru. Ve své době vybírala studenty koleje tak, že jim na hlavu nasadila svůj diadém. Ten jim položil otázku, a pokud student správně odpověděl, dostal se právě do Havraspáru. Roweně nevděčíme pouze za jednu z kolejí. Vymyslela také pohyblivé schodiště, které na hradě funguje dodnes, a zbudovala astronomickou věž. Podílela se i na vytvoření Moudrého klobouku, který rozřazuje studenty dnes. Jistě všichni známe větu, kterou si prozpěvuje – „Či moudrý starý Havraspár, pokud máš bystrou hlavu, tam důvtipní a chápaví vždy najdou čest a slávu.

Rowena měla dceru Helenu z Havraspáru, která se stala duchem koleje. Dnes je známá jako Šedá dáma. Je tichá, někteří studenti ani neví, že se na hradě objevuje. Přesto je pro Havraspár velmi důležitá. Když byla mladá, ukradla matce diadém. Díky tomuto diadému se člověk, který si ho nasadí, stane chytřejším. Helena se s ním schovala v Albánii. Když Rowena umírala, chtěla svou dcerku ještě vidět, a tak pro ni poslala Krvavého barona. Ten ji najde, ovšem Helena se odmítá vrátit. Baron ji v záchvatu vzteku zabije bodnutím do hrudi. Kvůli své lásce k Heleně se poté zabije stejnou zbraní.