Milý Havránku,
vítej u dalšího Tématu týdne. Jak již název, heslo Bradavic Nikdy nelechtej spícího draka, napovídá, řekneme si něco o asi nejdůležitějším jazyku kouzelníků, latině.
S jedním cizím jazykem se všichni studenti Bradavic setkávají už v prvním ročníku, s latinou. Množství kouzel, zaříkadla a kletby jsou latinská slova nebo jejich odvozeniny. Například Lumos, které, jak jistě víte, rozsvítí vaši hůlku, pochází z latinského slova lumen, světlo. Naopak Nox, formule, která hůlku zhasíná, je latinským slovem pro noc.
Latiny se využívá i v jiných souvislostech. Alastor Moody nebo Nymfadora Tonksová jsou bystrozory, v anglickém originále auror. V latině aurora znamená Jitřenka a je to příhodné jméno pro člověka, který bojuje proti silám temnoty.
Důležitost latiny je vcelku logická. Poté, co Římané dobyli postupně celou Evropu (a Británii v prvním století př.n.l.), stala se latina běžně užívaným jazykem, což ji vydrželo i celý středověk. Byl to jazyk učenců a později i hlavní jazyk křesťanství.
Soutěž – přiřaď kouzlo
Následující kouzla, která pochází latiny zkuste přiřadit k českému překladu slov, ze kterých vznikla. Odpovědi posílejte do pondělí 25.5. do SP Yenna von Everec. Budu se těšit na vaše odpovědi. Za každou správně přiřazenou dvojici získáte 3 safírky.
1. Accio – z latinského accire
2. Aparecium – z latinského apparere
3. Deletrius – z latinského delere
4. Diffindo – z latinského diffindere
5. Impedimenta – z latinského impedimentum
6. Incendio – z latinského incendium
7. Obliviate – z latinského oblivio
8. Petrificus totalus – z latinského petra
9. Reparo – z latinského reparare
10. Wingaridium leviosa – z latinského levis
a) zapomnění
b) lehký
c) volat
d) zničit
e) opravit
f) objevit se
g) skála
h) roztříštit
i) oheň
j) překážka
Napište komentář